انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله

انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله

انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله

انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله :

 انتشار مقاله علمی می‌تواند برای محققان تبدیل به یک چالش شود، چراکه پیدا کردن مجله‌ای خوب و مناسب برای چاپ و انتشار مقاله مستلزم دقت بسیار و انتخاب آگاهانه است و محققان باید مجله‌ای را بیایند که هم با حوزه پژوهش آنان هماهنگ باشد و هم پروسه پذیرش و انتشارش به‌درستی و اصولی انجام شود. در واقع، زمانی که مقاله به دلیل خارج از حوزه بودن توسط نشریات (ژورنال‌های) علمی رد می‌شود، این امر چالش‌برانگیزتر هم می‌شود. این اتفاق می‌تواند ماه‌ها به پروسه انتشار اضافه کند و موجب کند شدن پیشرفت کاری شود.

نحوه یافتن بهترین مجله برای چاپ مقاله

برای پیدا کردن بهترین مجله برای چاپ مقاله می‌توان از سایت‌ها و پایگاه‌های علمی مختلفی استفاده کرد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

1. وبسایت journalfinder.slsevier.com

2. وبسایت FindMyJournal

3. وبسایت DOAJ

4. وبسایت scopus

5. وبسایت Think.Check.Submit

ما در این‌جا شما را با نشریه‌یاب الزویر بیشتر آشنا می‌کنیم.

الزویر چیست؟

الزویر (Elsevier) نام یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت‌های انتشاراتی دنیاست که در سال 1880 میلادی در آمستردام _ پایتخت هلند _ تاسیس شد. الزویر علاوه بر چاپ مجلات علمی به ارائه اطلاعات و شرح وقایع علمی در پایگاه‌های استنادی به صورت آنلاین می‌پردازد. این شرکت اکنون به بانک اطلاعاتی بزرگی تبدیل شده که بیش از 13 میلیون سند و 30 هزار کتاب الکترونیکی را شامل می‌شود و حدود 42 هزار مقاله در 2500 مجله را سالانه چاپ می‌کند. جالب است بدانید این شرکت آثارش را به سیزده زبان دنیا منتشر می‌کند؛ مانند انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، ایتالیایی، ژاپنی، هندی، چینی و… همچنین مقالات الزویر به چهار دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ علوم فیزیک و مهندسی، علوم زیستی، علوم پزشکی، علوم اجتماعی و علوم انسانی، به همین دلیل در حال حاضر این ناشر چندرسانه‌ای مشهور به مرجعی معتبر و جامع برای بیش از 30 میلیون محقق و پژوهشگر دنیاست. اما یک‌سوم بازدیدکنندگان صفحه خانه نویسندگان الزویر تلاش می‌کنند تا بهترین مجله برای چاپ مقاله‌شان را پیدا کنند، زیرا برای دبیران، سر و کار داشتن با مقالات خارج از حوزه می‌تواند به شکل قابل توجهی به حجم کاری‌شان بیفزاید. الزویر در تلاش برای کمک به محققان، ابزار جدید نشریه‌یاب را به کار گرفته که از لینک www.elsevier.com/authors  قابل دسترسی است و به‌تازگی نسخه بتای (Beta) آن اجرایی شده است.

ویژگی‌های نشریه‌یاب الزویر

ابزار نشریه‌یاب الزویر طراحی شده تا موارد زیر را انجام دهد:

· کمک به محققان تازه‌کار برای انتخاب ژورنال (نشریه) مناسب برای مقاله‌شان

· شناسایی ژورنال‌های ممکن برای محققان حوزه‌های چندرشته‌ای

· مشخص کردن ژورنال‌هایی که امکان دسترسی آزاد دارند و ارائه اطلاعات درباره سرعت انتشار در نشریه‌ها و فاکتورهای تاثیرگذار

سندرا یی (Sandra Yee)، رئیس سیستم کتابداری دانشگاه ایالتی وین (Wayne) ایالات متحده آمریکا می‌گوید: «نشریه‌یاب، آن‌طور که الزویر در نظر دارد، ابزاری است که داده‌های حقیقی و اطلاعات مشخص‌شده بیشتری را ارائه می‌دهد… بدین ترتیب به اعضای دانشکده و کتابداران کمک می‌کند.»

چند نکته پیش از انتخاب بهترین مجله از الزویر

محققان پیش از انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله خود از طریق نشریه‌یاب الزویر بهتر است به برخی نکات توجه کنند؛ برای مثال:

· فایل راهنمای نویسندگان را دانلود و مطالعه کنند.

· اهداف و دامنه مجله را بخوانند.

· دقت کنند که مجله invitation-only است یه نه، چراکه گاهی مجلات بعد از دعوت از مولف، مقاله را می‌پذیرند.

· دقت کنند مجلات برای انتشار هزینه دریافت می‌کنند یا نه. البته اغلب مجلات الزویر open access هستند. گفتنی است مجلاتی که دسترسی آزاد دارند، از کیفیت و ضریب تاثیر بالاتری برخوردارند.

· مقاله‌شان را صرفا به یک مجله ارسال کنند.

نشریه‌یاب چگونه کار می‌کند؟

محققان عنوان، چکیده یا کلیدواژه مقاله‌شان و در صورت لزوم حیطه موضوعی‌شان را وارد می‌کنند و این ابزار فهرستی از نشریات الزویر را، که با موضوع مقاله مطابقت دارد، ارائه می‌دهد. سپس آن‌ها می‌توانند نتایج را براساس اولویت‌ها دسته‌بندی کنند؛ مانند بیشترین فاکتور تاثیرگذار (Impact Factor) یا کوتاه‌ترین زمان بررسی انتشار. این انتخاب شامل لینک‌هایی به صفحه خانه نشریات و صفحه ارسال تحریریه الزویر می‌شود.

مزیت‌های این پروسه

یکی از دلایل اصلی که باعث رد شدن یک مقاله می‌شود، قرار نگرفتن در حوزه نشریه است. حتی اگر مقاله در سطح عالی هم باشد، این اتفاق امکان دارد رخ دهد. اگر محققان بیشتری مقالات‌شان را به نشریات مناسب بفرستند، آمار رد شدن باید نزول کند. استفاده از سیستمی که نشریاتی را انتخاب کند که مقالات مشابه را چاپ کرده‌اند، می‌تواند باعث صرفه‌جویی در وقت برای محقق شود.

نشریه‌یاب الزویر حدس‌هایی را از پیدا کردن نشریه مناسب برای مقاله بعدی شما حذف می‌کند و به محققان فهرستی از نشریاتی ارائه می‌دهد که مقالات مشابه را منتشر کرده‌اند. همچنین قالب راحت نتایج جستجو به محققان امکان دسته‌بندی نتایج براساس تیتر‌هایی را می‌دهد که برای آن‌ها بیشترین اهمیت را دارند. تنها محدودیت، بازیابی بهترین نشریات تطبیق‌‌یافته الزویر در جستجوست.

در پایان متذکر می‌شویم که انتخاب بهترین مجله برای چاپ مقاله در دیده شدن و اعتبار مقاله تاثیر به‌سزایی دارد، چراکه اگر مقاله‌ای قوی و باارزش در مجله‌ای نامناسب و ضعیف چاپ شود، مورد توجه جامعه علمی قرار نخواهد گرفت و به عبارت دیگر، همه تلاش پژوهشگران آن به هدر خواهد رفت.

انجام رساله دکتری و انجام رساله دکترا با موسسه تز پی اچ دی

انجام پایان نامه دکتری و انجام پایان نامه دکترا با موسسه پایان نامه دکتری

با همکاری تز پی اج دی سامانه برتر مشاوره رساله دکتری

تلفن تماس : 09184885900 و 09354536070

یک نظر بگذارید

Related Posts